Zážitky ze závodů , kterých jsme se zúčastnili v roce 2017


Vánoční závod - prosinec - 2017


Po několikadenním intenzivním vánočním odpočinku jsme neodolali a brzy ráno vyrazili na naše závodní QTH U vysílače, abychom se zúčastnili Vánočního závodu. Jasné bylo to, že účast bude jen v první části závodu, hlavně jsme chtěli všechny závodníky pozdravit a popřát jim vše nejlepší v novém roce.

Příjezd byl hladký, potěšil mírný mrazík, takže příjezdové bláto se tentokrát nekonalo. Instalace zařízení byla s mírnou komplikací, neboť jsme až na místě zjistili, že anténa "krcka", kterou používáme na FM pohár má úchyt pouze pro vertikální polarizaci. Rozmýšlení trvalo jen okamžik a smontovali jsme velkou anténu DK7ZB, ovšem start byl o několik minut opožděn. Vrátilo se nám to během závodu, neboť i jen s 50W výkonu jsme byli dobře slyšet a stanice odpovídaly na první zavolání. Během závodu dorazil Luboš OK5KL a zcela na konci OK9RTS. Balení bylo podstatně jednodušší. Celý závod byla u mikrofonu naše operátorka Anita.

Všem přejeme všechno nejlepší v novém roce 2018 a hlavně zdraví.
foto

144 MHz

46 QSO , 5439 bodů , odx OM5CC, JN98JD, 461 kmA1 contest - listopad - 2017

Když nastal ten den 4.11.2017 tak kdo měl,zájem dostavil se k provoznímu stanovišti OK1OPT na kótě U Televize. Kde jsme se sešli kolem poledne Jirka OK1ZJH, Petr OK1MFG, Jirka OK1ICJ, Vladislav OK1JOC, Vašek OK1CVP a Pavel OK1APA. K přípravě toho letos příliš nebylo. Jedna anténa 10Y, FT847 + PA (asi 200W) a obyčejná periférie. K instalaci zařízení bylo připraveno drobné občerstvení. I počasí vzhledem k podzimní době bylo příznivé a předpoklad,že bude všechno včas hotové. Největším problémem se stala příprava „opakovače výzvy do závodu“. Ale zachránil to znalec americké řeči OK1APA,tím že předčítal návod česky. Stačila se i příprava KV zařízení určeného k oddechu a pro ne telegrafisty v jiných souběžných závodech. Ve stanovenou dobu závod zahájil OK1JOC a ostatní telegrafisté OK1ICJ, OK1ZJH se střídali podle potřeby. S přibývajícím večerem už odjeli domů OK1MFG a OK1CVP. K večeři pak OK1ZJH připravil, na modrém plameni plynového vařiče, tradiční a výborné Markoniho topinky. A tak Markoniho memoriál – A1 contest a naše případné doplňky zábavy proběhly bez problémů až do konce. Složení a uklizení všeho nahromaděného rovněž netrvalo dlouho. Odjížděli jsme s pocitem že to byl jeden z nejhezčích závodů roku.

144 MHz

233 QSO, 68000 bodů, 60 loc., 14 DXCC, odx YU7ACO, KN05RD, 824 km

KV

URDXC 392 QSO

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

VY 73 ! Jirka OK1ICJ.

UHF contest - říjen - 2017

První říjnová celá sobota a neděle je v našem radioklubu tradičně věnována závodu na ultra krátkých vlnách. Letos připadl na 7. a 8. října kdy jsme se sešli v sobotu před boudou u Krašova ve 12 hodin OK1ZJH, OK1JOC a OK1ICJ. Po krátké poradě bylo rozhodnuto že pro pásmo 70cm použijeme jen jednu anténu ze čtyř Y21el. Bylo to správné rozhodnutí protože nárazový vítr stále sílil až na 15m/sec. Vzhledem k častým dešťovým přeháňkám byla zvláštní pozornost věnována těsnění stožáru aby voda netekla až dovnitř boudy. Přes pečlivou práci se později ukázala závada jiná, která umožnila nějaké té kapce proniknout.Také rozhodnutí nestavět stan a vytvořit pracoviště pro 23cm v osobním automobilu bylo správné zejména z ohledem k deštivému i větrnému počasí. Jirka OK1ZJH připravil a zprovoznil obě pracoviště k provozu a závod v 16 hodin začal. Rušení od blízkých stanic nebylo tak výrazné jako jindy a celkově se zdálo že podmínky šíření jsou lepší do jižních směrů. V průběhu noci jsme si dopřáli i „noční klid“. V neděli ráno chvíli svítilo i slunce ale vítr byl stále silný. K obědu naši sestavu posílil také Pavel OK1APA . Významným doplněním byla též účast v KV závodě TRC DX C.Výsledky naši účasti v obou závodech a foto jsou uvedeny. Balení a úklid probíhal mezi dešťovými přeháňkami pozvolna . Přibližně v 18 hodin jsme se rozloučili a odjeli domů.

432 MHz

165 QSO, 39999 bodů, 42 loc., 11 DXCC, odx YT5W, KN04OO, 853 km

1296 MHz

23 QSO, 3200 b. , 9 loc., 3 DXCC, odx OM6A, JN99JC , 421 km

KV

TRC DX Contest - 220 QSO

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Jirka OK1ICJ

VHF contest - Září - 2017

Nastal opět podzim kdy se v první neděli a sobotu měsíce září již tradičně zúčastňujeme VHF contestu, který pořádá IARU region1. Letos jsme zkoušeli i účast v KV Polním dnu části SSB. Na kótě U televize (JN69NX 08kv) jsme se postupně sešli OK1ZJH, OK1ICJ, OK1CVP, OK1JOC a OK1APA hned po sobotním poledni. Začali jsme smontováním antény na 2m. Potom proběhlo blahopřání k narozeninám s menší oslavou. OK1ZJH připravoval zařízení k provozu a ostatní natahovali dráty k bezdrátovým spojením pro KV - SSB závod. Když bylo vše potřebné zapojeno a vyzkoušeno svačili jsme dobroty z čmoudícího grilu i to ostatní. Závody probíhaly bez problémů s určitou vzpomínkou na silnější zařízení a hlavně selektivnější příjem.V neděli se přijel podívat také OK1DFR i s přítelkyní a závěrem pomáhal s bouráním i Zdeněk OK3RM. Odjížděli jsme domů spokojeni po dobře prožitém víkendu. Některé podrobnosti lze vidět na fotografiích a z připojeného dosaženého výsledku.

144 MHz

243 QSO, 65947 bodů, 56 loc., 15 DXCC, ODX YU7ACO, KN05RD, 824 km
KV PD SSB , 96 QSO check log

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Jirka OK1ICJ

Polní Den - Červenec - 2017

Nejdříve vyrazil Pavel OK1DFR s Bohoušem OK1FJW a sice již v pátek odpoledne kolem 15.00 hod. Za nimi pak přijel Jirka OK1ICJ a také přijel náš host Láďa OK1FRT. Pavel pak začal sestavovat čtyřče na 2m pracoviště, které bylo pak umístěno na vozíku s magirusem. V sobotu následně jsem přijel s Václavem OK1CVP, dostavil se Vláďa OK1JOC a rovněž přijel i Pavel OK1APA s dětmi. Přijela i paní Lenka, přítelkyně Pavla OK1DFR.Jako poslední se objevil Petr OK1MFG s dcerou . Dali jsme se do stavby 70cm pracoviště - vztyčili jsem dvě anteny 70cm. Na Krašově v sobotu nebylo moc pěkně, foukal poměrně ostrý vítr a tak bylo dost chladno. Jirka OK1ICJ sestavil pracoviště na 23 cm, postavili jsme antenu se zesilovačem a provedli konečnou montáž otočné anteny na 2 metry na boudě. Vysunuli jsme čtyřče anten pro dva metry do patřičné výše a byli jsme připraveni na Polní Den mládeže, který začal ve 12 hodin. Tam jsem měli operátory Šimona a dvě děvčata Anitu a Jitku. Díky Vláďovi OK1JOC se podával skvostný oběd - výborné uzené. Na Krašově byl s námi i Zdeněk OK3RM, který jen smutně konstatoval, že vítr je příliš silný a tak nemohl sestavit svoji sestavu pro GHz pásmo. Odjel tedy k večeru, ale vrátil se v neděli ráno aby i tyto vlnky pak pracovaly v letošním Polním Dnu. V 16 hodin jsem pak začal na dvoumetru letošní maraton, na 70 cm se miku chopil Pavel OK1APA a na 23 cm tradičně Jirka OK1ICJ. Já jsem předával na hodinu mike Péťovi OK1MFG asi v 19 hodin , který pak předal totéž Pavlovi OK1APA. V noci se dalo do deště a bylo velmi nepříjemně. K zařízení jsem usedl v půl druhé ráno a střídavě jsem volil SSB a CW. Ráno pak v půl osmé mne vystřídal Bohouš OK1FJW spolu s Pavlem OK1APA, kterému se v neděli dopoledne podařilo spojení s G stanicí ze kterého měl radost. Na závěrečné dvě hodiny jsem opět u toho seděl a snažil se překonat hranici 500 qso, což se podařilo a jako poslední bylo spojení s UX stanicí, když pomalu hodiny odbíjely 16 hodin. Protože v neděli pak bylo již slunné počasí, vítr se hodně utišil, byla následná demontáž poměrně jednoduchá a vše šlo velice dobře. Pak odejel Láďa OK1FRT, rozloučil se i Bohouš OK1FJW, odejel Pavel OK1APA s dětmi Vláďa OK1JOC a jako poslední jsme Krašov opuštěli my tři OK1DFR, OK1ICJ a já. Polní Den byl docela pěkný, občasné rušení se dalo vydržet, všechna zařízení pracovala výborně, díky velmi dobré přípravě od Pavla OK1DFR. Již od loňského A1 contestu jezdí s námi radioamatér, kterého jsme si najali. Je ale velmi plachý a tak až nyní se nám podařilo jej vyfotografovat. Velmi účinně nám pomáhá. Takže PD 2017 je za námi a těšíme se na další velký závod.

PDM-144 MHz

49 QSO, 9430 bodů, ODX YT2NOD, JN94SD, 810 km
YL Anita 10 a OM Šimon 8, Jitka 10 let

PDM-144 MHz

3 QSO, 573 bodů, ODX OK1KCR, JN79VS, 193 km
OM Šimon 8 let

144 MHz

505 QSO, 161408 bodů, 79 loc., 19 DXCC, ODX YT5W, KN04OO, 853 km

432 MHz

149 QSO, 36896 bodů, ODX YT5W, KN04OO, 853 km

1296 MHz

33 QSO, 6069 bodů, 14 loc., 5 DXCC, ODX HA5KDQ, JN97LN, 505 km

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Vláďa OK1IVU

II.Subregional - Květen - 2017

Na II.Subregional jsem letos vyrazil s Vaškem OK1CVP. Dorazili jsme na Krašov, kde již byl Pavel OK1DFR a Jirka OK1ICJ i druhý Jirka OK1ZJH. Ten se hned vrhnul na úpravu osvětlení v boudě ještě před samotnou přípravou na závod. Dále pak dorazil Vláďa OK1JOC. Později ještě přijel Zdeněk OK3RM se svojí aparaturou na vysoké kmitočty. Za námi pak opět přijel Petr OK1ET, aby si vyzkoušel svoji novou antenu na KV - Rybakov. Sestavili jsme tedy vše potřebné a v 16.00 závod začal. Počasí nám letos přálo, sluníčko svítilo, skřivánci pěli své písně. Kupodivu to vydrželo celý závod i když zvláště v neděli se kolem nás postupně zatahovalo a bylo vidět, že v okolí velice prší, což se ale naší koty vůbec nedotklo. Na dvoumetru tedy spojení přibývala a tak jsem ve 20 hodin předal vysílací stanoviště Pavlovi OK1DFR. Ten pak se vystřídal do půlnoci s Jirkou OK1ZJH a Vláďou OK1JOC a kolem druhé hodiny po půlnoci jsem opět k tomu zasedl, abych se mohl podívat jaké stanice se objeví na telegrafu. Vydržel jsem až do rána kolem osmé hodiny a pak jsme se již střídali podle potřeby jiných pracovišť. Celkově se dá říci, že se nám dařilo, stroje pracovaly bez závad na čemž má hlavně zásluhu Pavel OK1DFR náš vedoucí operátor. V sobotu večer pak odjel Petr OK1ET a Václav OK1CVP i Zdeněk OK3RM, který se ale v neděli opět vrátil. A tak nás zůstalo na kotě jen pět. V neděli ještě přijel dopoledne Pavel OK1APA, který nám pomohl na dvoumetrovém pracovišti. Celkově se dá říci, že se závod povedl, nedošlo k žádnému zádrhelu a tak se již těšíme na Polní Den, který má zvláštní atmosféru. Děkujeme všem, kteří nás zavolali a naslyšenou tedy na příštím závodě.

145 MHz

517 QSO, 157 027 bodů, 74 loc., 17 DXCC, ODX SQ9DDA, JO00MA, 863 km

432 MHz

119 QSO, 305 05 bodů, 40 loc., 11 DXCC, ODX 9A2SD, JN95OM, 673 km

23cm:

1296 MHz

23 qso, 4446b, 14 loc., 4 DXCC, ODX - OM5CM, JN87WV, 418 km

24 GHz

4 qso, 293b, ODX - OK1UFF, JO60XR, 115km

47 GHz

2 qso, 148b, ODX - OK1UFF, JO60XR, 115km

76 GHz

1 qso, ODX - OK7RB ,JO60RB, 33 km


Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Vláďa OK1IVU

Velikonoční závod - Duben - 2017

Na letošní Velikonoční závod jsme vyrazili v sestavě Pavel OK1DFR a já OK1IVU. Ostatní se věnovali prožít Velikonoce spolu se svými blízkými. Sestavili jsme antenu a v 10.00 hod. jsme začali závod. Počasí bylo vpravdě dubnové. Během závodu se vystřídalo lehce slunečné počasí, ale také celkem 3x se přehnala sněhová vánice, která ovšem neměla dlouhého trvání hi. Po poledni se na nás přišel podívat Petr OK1ET, kterého jsme ale nepřemluvili si udělat nějaké to spojení, takže možná příště. Kolem 14-té hodiny přijel Pavel OK1APA s dětmi a tak úderem 16-té hodiny OK1OPT se rovněž mohlo zúčastnit závodu dětí. Po skončení závodu, když bylo již vše uklizeno a hotovili jsme se k odjezdu, tak najednou auto Pavla OK1APA začalo trucovat a nechtělo se mu startovat. Nakonec se zjistilo, že je na vině autobaterie a tak pomohly startovací kabely, které měl Pavel OK1DFR v autě. Pavel OK1APA tedy odstartoval a snad dobře dojel domů. Já spolu s Pavlem OK1DFR jsem dojel do Plzně v pořádku a tak se již těšíme na větší závod a sice II.Subregional v květnu.

145 MHz

190 QSO, 46949 bodů, ODX OM0TT, KN08XQ, 656 km

Závod dětí

32 qso, 3525 b., 7 loc, ODX OK2VWM, JN89PP, 302km, Op. Anita - 11 let, Šimon - 8 let

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Vláďa OK1IVU

I. Subregional - Březen - 2017

Prvního letošního závodu jsme se po zimní přestávce již nemohli dočkat. Předpověď slibovala na první březnový víkend hezké počasí a tím bylo naše těšení ještě umocněno. A tak jsme tedy v sobotu vyrazili směr Krašov. První byl na místě Jirka OK1ICJ a krátce na to jsem dorazil i já, po mě Jirka OK1ZJH, pak Vláďa OK1JOC a Venca OK1CVP. Poslední z naší tentokráte komorní sestavy byl Péťa OK1MFG. Sobotní počasí bylo opravdu krásné a první naší starostí bylo blahopřání oslavenci. Vláďa OK1JOC totiž před nedávnem oslavil kulaté padesáté narozeniny. Následovaly tedy oficiální gratulace, předání darů a slavnostní přípitek. Krátce se zastavil i Pavel OK1APA, aby popřál OK1JOC. Ale musel odjet z rodinných důvodů. Pak už probíhala pouze obvyklá stavba antén a příprava zařízení. Pro tento závod jsme zvolili pásmo 2m a 70cm s jednou anténou. Příprava tedy proběhla poměrně rychle bez větších problémů a tak jsme úderem patnácté hodiny zahájili provoz. Zpočátku rozhodně nešlo o žádný PILE-UP. Celkem vlažný počátek závodu jsme připisovali hezkému jarnímu počasí, kdy se asi většina operátorů pracujících z domácího QTH věnovala jiné činnosti. A opravdu, s přibývajícím večerem přibývalo i stanic a tím i QSO v našem deníku. Navečer nás pak opustili Vašek OK1CVP a Péťa OK1MFG a tak jsme se dále v sestavě čtyřech operátorů střídali u zařízení a současně se také věnovali gastronomickým zážitkům. Podle předpovědi pak s přibývajícím večerem začal sílit jihozápadní vítr a k půlnoci již opravdu foukalo dost silně. Vzhledem k tomu, že po půlnoci hustota stanic na pásmu značně opadla, odpadli jsme i my a zalehli do vodorovné polohy. Pouze Jirka OK1ICJ zůstal u zařízení na 2m a věnoval se CW provozu. Vydržel to až do půl třetí. Nedělní ráno nás pak přivítalo opět slunečně i když vítr, který foukal celou noc ani k ránu nepolevil a tak bylo poměrně chladno. Později se v průběhu dopoledne zatáhlo, ale po poledni se naštěstí vítr utišil a odpoledne se opět rozjasnilo. Provoz na pásmech jsme zahájili opět ráno kolem sedmé hodiny a spojení pak až do konce závodu přibývala na obou pásmech prakticky rovnoměrně. S koncem závodu jsme zahájili balení a i v sestavě čtyřech lidí jsme byli se vším hotovi za dvě hodiny.Tolik tedy nás první závod v sezóně 2017. Na slyšenou v II. Subregionálním závodu v květnu.

145 MHz

434 QSO, 126 844 bodů, 68 loc., 15 DXCC, odx YU7ACO, KN05RD, 824 km

432 MHz

101 QSO, 24 897 b. , 34 loc., 10 DXCC, odx HA8XI, JN96SW , 582 km

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Pavel OK1DFRZážitky ze závodů roku 2016 jsou v samostatném souboru Závody 2016
Zážitky ze závodů roku 2015 jsou v samostatném souboru Závody 2015
Zážitky ze závodů roku 2014 jsou v samostatném souboru Závody 2014
Zážitky ze závodů roku 2013 jsou v samostatném souboru Závody 2013
Zážitky ze závodů roku 2012 jsou v samostatném souboru Závody 2012
Zážitky ze závodů roku 2011 jsou v samostatném souboru Závody 2011
Zážitky ze závodů roku 2010 jsou v samostatném souboru Závody 2010
Zážitky ze závodů roku 2009 jsou v samostatném souboru Závody 2009
Zážitky ze závodů roku 2008 jsou v samostatném souboru Závody 2008
Zážitky ze závodů roku 2007 jsou v samostatném souboru Závody 2007
ZPĚT DO MENU