Zážitky ze závodů , kterých jsme se zúčastnili v roce 2017


II.Subregional - Květen - 2017

Na II.Subregional jsem letos vyrazil s Vaškem OK1CVP. Dorazili jsme na Krašov, kde již byl Pavel OK1DFR a Jirka OK1ICJ i druhý Jirka OK1ZJH. Ten se hned vrhnul na úpravu osvětlení v boudě ještě před samotnou přípravou na závod. Dále pak dorazil Vláďa OK1JOC. Později ještě přijel Zdeněk OK3RM se svojí aparaturou na vysoké kmitočty. Za námi pak opět přijel Petr OK1ET, aby si vyzkoušel svoji novou antenu na KV - Rybakov. Sestavili jsme tedy vše potřebné a v 16.00 závod začal. Počasí nám letos přálo, sluníčko svítilo, skřivánci pěli své písně. Kupodivu to vydrželo celý závod i když zvláště v neděli se kolem nás postupně zatahovalo a bylo vidět, že v okolí velice prší, což se ale naší koty vůbec nedotklo. Na dvoumetru tedy spojení přibývala a tak jsem ve 20 hodin předal vysílací stanoviště Pavlovi OK1DFR. Ten pak se vystřídal do půlnoci s Jirkou OK1ZJH a Vláďou OK1JOC a kolem druhé hodiny po půlnoci jsem opět k tomu zasedl, abych se mohl podívat jaké stanice se objeví na telegrafu. Vydržel jsem až do rána kolem osmé hodiny a pak jsme se již střídali podle potřeby jiných pracovišť. Celkově se dá říci, že se nám dařilo, stroje pracovaly bez závad na čemž má hlavně zásluhu Pavel OK1DFR náš vedoucí operátor. V sobotu večer pak odjel Petr OK1ET a Václav OK1CVP i Zdeněk OK3RM, který se ale v neděli opět vrátil. A tak nás zůstalo na kotě jen pět. V neděli ještě přijel dopoledne Pavel OK1APA, který nám pomohl na dvoumetrovém pracovišti. Celkově se dá říci, že se závod povedl, nedošlo k žádnému zádrhelu a tak se již těšíme na Polní Den, který má zvláštní atmosféru. Děkujeme všem, kteří nás zavolali a naslyšenou tedy na příštím závodě.

145 MHz

517 QSO, 157 027 bodů, 74 loc., 17 DXCC, ODX SQ9DDA, JO00MA, 863 km

432 MHz

119 QSO, 305 05 bodů, 40 loc., 11 DXCC, ODX 9A2SD, JN95OM, 673 km

23cm:

1296 MHz

23 qso, 4446b, 14 loc., 4 DXCC, ODX - OM5CM, JN87WV, 418 km

24 GHz

4 qso, 293b, ODX - OK1UFF, JO60XR, 115km

47 GHz

2 qso, 148b, ODX - OK1UFF, JO60XR, 115km

76 GHz

1 qso, ODX - OK7RB ,JO60RB, 33 km


Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Vláďa OK1IVU

Velikonoční závod - Duben - 2017

Na letošní Velikonoční závod jsme vyrazili v sestavě Pavel OK1DFR a já OK1IVU. Ostatní se věnovali prožít Velikonoce spolu se svými blízkými. Sestavili jsme antenu a v 10.00 hod. jsme začali závod. Počasí bylo vpravdě dubnové. Během závodu se vystřídalo lehce slunečné počasí, ale také celkem 3x se přehnala sněhová vánice, která ovšem neměla dlouhého trvání hi. Po poledni se na nás přišel podívat Petr OK1ET, kterého jsme ale nepřemluvili si udělat nějaké to spojení, takže možná příště. Kolem 14-té hodiny přijel Pavel OK1APA s dětmi a tak úderem 16-té hodiny OK1OPT se rovněž mohlo zúčastnit závodu dětí. Po skončení závodu, když bylo již vše uklizeno a hotovili jsme se k odjezdu, tak najednou auto Pavla OK1APA začalo trucovat a nechtělo se mu startovat. Nakonec se zjistilo, že je na vině autobaterie a tak pomohly startovací kabely, které měl Pavel OK1DFR v autě. Pavel OK1APA tedy odstartoval a snad dobře dojel domů. Já spolu s Pavlem OK1DFR jsem dojel do Plzně v pořádku a tak se již těšíme na větší závod a sice II.Subregional v květnu.

145 MHz

190 QSO, 46949 bodů, ODX OM0TT, KN08XQ, 656 km

Závod dětí

32 qso, 3525 b., 7 loc, ODX OK2VWM, JN89PP, 302km, Op. Anita - 11 let, Šimon - 8 let

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Vláďa OK1IVU

I. Subregional - Březen - 2017

Prvního letošního závodu jsme se po zimní přestávce již nemohli dočkat. Předpověď slibovala na první březnový víkend hezké počasí a tím bylo naše těšení ještě umocněno. A tak jsme tedy v sobotu vyrazili směr Krašov. První byl na místě Jirka OK1ICJ a krátce na to jsem dorazil i já, po mě Jirka OK1ZJH, pak Vláďa OK1JOC a Venca OK1CVP. Poslední z naší tentokráte komorní sestavy byl Péťa OK1MFG. Sobotní počasí bylo opravdu krásné a první naší starostí bylo blahopřání oslavenci. Vláďa OK1JOC totiž před nedávnem oslavil kulaté padesáté narozeniny. Následovaly tedy oficiální gratulace, předání darů a slavnostní přípitek. Krátce se zastavil i Pavel OK1APA, aby popřál OK1JOC. Ale musel odjet z rodinných důvodů. Pak už probíhala pouze obvyklá stavba antén a příprava zařízení. Pro tento závod jsme zvolili pásmo 2m a 70cm s jednou anténou. Příprava tedy proběhla poměrně rychle bez větších problémů a tak jsme úderem patnácté hodiny zahájili provoz. Zpočátku rozhodně nešlo o žádný PILE-UP. Celkem vlažný počátek závodu jsme připisovali hezkému jarnímu počasí, kdy se asi většina operátorů pracujících z domácího QTH věnovala jiné činnosti. A opravdu, s přibývajícím večerem přibývalo i stanic a tím i QSO v našem deníku. Navečer nás pak opustili Vašek OK1CVP a Péťa OK1MFG a tak jsme se dále v sestavě čtyřech operátorů střídali u zařízení a současně se také věnovali gastronomickým zážitkům. Podle předpovědi pak s přibývajícím večerem začal sílit jihozápadní vítr a k půlnoci již opravdu foukalo dost silně. Vzhledem k tomu, že po půlnoci hustota stanic na pásmu značně opadla, odpadli jsme i my a zalehli do vodorovné polohy. Pouze Jirka OK1ICJ zůstal u zařízení na 2m a věnoval se CW provozu. Vydržel to až do půl třetí. Nedělní ráno nás pak přivítalo opět slunečně i když vítr, který foukal celou noc ani k ránu nepolevil a tak bylo poměrně chladno. Později se v průběhu dopoledne zatáhlo, ale po poledni se naštěstí vítr utišil a odpoledne se opět rozjasnilo. Provoz na pásmech jsme zahájili opět ráno kolem sedmé hodiny a spojení pak až do konce závodu přibývala na obou pásmech prakticky rovnoměrně. S koncem závodu jsme zahájili balení a i v sestavě čtyřech lidí jsme byli se vším hotovi za dvě hodiny.Tolik tedy nás první závod v sezóně 2017. Na slyšenou v II. Subregionálním závodu v květnu.

145 MHz

434 QSO, 126 844 bodů, 68 loc., 15 DXCC, odx YU7ACO, KN05RD, 824 km

432 MHz

101 QSO, 24 897 b. , 34 loc., 10 DXCC, odx HA8XI, JN96SW , 582 km

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Pavel OK1DFR


Vánoční závod - Prosinec - 2016

Poslední závod v tomto roce. Na tento závod jsme se vydali opět jen my tři. Pavel OK1DFR, Jirka OK1ICJ a já OK1IVU. Dojeli jsme na Krašov těsně po osmé hodině. Okolní krajina připomínala spíše jarní měsíc, neboť vše bylo kolem dokola zelené. Foukal dost svěží vítr, který až trochu obtěžoval. Smontovali jsme antenu, vztyčili ji na stožáru a nainstalovali. Opět jsme použili deník VUSC, který umí dvě etapy, které jsou v tomto závodě trochu zvláštností. Začal jsem jsem tedy úderem deváté hodiny a spojení rychle přibývala. Po první hodině jsem předal mikrofon Pavlovi a ten svižně pokračoval. Třetí hodinu jsem opět vysílal já OK1IVU. Následovala hodinová přestávka a na závěrečnou hodinu jsme trochu i donutili Jirku, aby si rovněž zavysílal. Navštívili nás také hoši od "vedle" a sice Roman OK1UFM, Roman OK7SM, Wolf OK1IWS a Libor OK1DOL. Závod skončil v 16 hod a konstatovali jsme , že jsme celkem spokojeni s výsledkem a rychle jsme se vrhli na demontáž anteny, neboť v této době je tma velice brzy. Sbalili jsme tedy antenu a ostatní věci a odjížděli jsme k domovu. Nyní už nás čeká jen závěr roku a pak znovu do další sezony . Děkujeme všem stanicím, které nás zavolaly a naslyšenou v roce 2017 !

145 MHz

238 QSO , 53149 b., odx OM0AB , KN08WW , 643 km

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Vláďa OK1IVU

A1 contest - Listopad - 2016

Na tento závod jsem se vyloženě těšil. Nebyl jsem na UHF contestu a závod A1 je jen telegrafní a CW to je moje. Na kotu jsem dorazil autobusem. Bylo nevlídné počasí, zpočátku ještě to nebylo tak špatné, ale pak se to zkazilo a bylo tak pak po celou dobu jako ostatně celý závod. Na kotě již byly vztyčeny obě anteny - to byla vidět totiž již práce OK1DFR a Luboše OK5KL .Hlavní jsme pak vyzvedli do správné polohy po mém příjezdu. Dorazil Jirka OK1ICJ. Přijel i Václav OK1CVP, přesto, že byl silně nachlazen, pomoci při vztyčování hlavní anteny. Mihl se i Michal OK9RTS. Zpočátku nás tedy bylo na stanovišti poměrně dost, ale po 18 -té hodině odejel tvůrce našeho pozdějšího úspěchu Vláďa OK1JOC, který velice krásně rozjel tento závod. Na kotě jsme nakonec osaměli OK1DFR, OK1ICJ a já OK1IVU, kteří jsme pak se snažili v dobře začatém závodě pokračovat.Jako hlavní gastro byl kančí guláš, který přivezl Vláďa OK1JOC a všichni jsme se pak těšili na majstrštyk Pavla OK1DFR - to jest Marconiho topinka, která byla opět vynikající ! Po třetí hodině ráno jsem byl opět u klíče, ale tentokrát ranní podmínky byly dost špatné a stanice z S5 a YU moc nepřicházely. Mlha a déšť udělaly své. Nicméně spojení dobře přibývala , potěšila qso s UA2F, SM,OZ a podobně. Po skončení závodu opět déšť a na sbalení anten jsme byli jen čtyři. Nicméně se vše dobře podařilo a tak jsme mohli konstatovat, že to byl na konci sezony hodně pěkný závod. Velkou zásluhu má i Pavel OK1DFR v tom, že zařízení a anteny vydržely po celou dobu závodu tak jak bylo vše navrženo. Nyní tedy snad ještě závod Vánoční a sezona 2016 bude ukončena. Děkujeme všem stanicím za zavolání.

145 MHz

412 QSO , 133297 b., 83 loc., odx YU7ACO , KN05QC , 823 km

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Vláďa OK1IVU

UHF contest - říjen - 2016

Na letošní UHF contest jsme vyrazili v sobotu dopoledne v sestavě Jirka OK1ICJ, Jirka OK1ZJH, Vašek OK1CVP, Vláďa OK1JOC a moje maličkost. Po příjezdu na Krašov následovala obvyklá příprava antén a zařízení, prokládaná přestávkami na různá občerstvení. Trochu náročnější byla opět příprava paraboly na 23cm, jelikož celý konvolut představuje dost značnou hmotnost a tak ustavit vše včetně protizávaží do patřičné výše je vždy docela slušný horor. Odpoledne se také dostavil s žížalkami Zdeněk OK3RM. Vše se podařilo včas připravit a stihla se také malá oslava mých narozenin a tak v 16 hodin mohlo závodění vypuknout. Rozložení operátorů bylo takové, že pásmo 70cm obsadil Jirka OK1ZJH, poté jej vystřídal Vláďa OK1JOC a noční směnu obsadil Jirka OK1ICJ. Já jsem se věnoval pásmu 23cm a to asi do půlnoci. Pak mě přemohla únava, částečně podpořená nedostatkem stanic na pásmu a tak jsem ulehl. Ráno pak v 7 hodin jsem pokračoval v provozu, tentokráte již za použití chatu ON4KST. A nutno poznamenat, že na naše poměry se celkem dařilo. Na pásmu 70cm to již tak slavné nebylo a k jisté ztrátě zde také napomohl pád anténního systému těsně před setměním. Rychle se však podařilo smontovat náhradní anténu a pokračovat v provozu. Nedělní ráno pak bylo ve znamení citelného ochlazení a k polednímu dokonce začalo pršet. Ke konci závodu pak již docela slušně lilo, ale příroda k nám nakonec byla celkem shovívavá a na balení po konci závodu déšť ustal. Spustil se pak opět při naší cestě domů.A jak to bylo na mikrovlnách? Z pera Zdeňka OK3RM - Probíhaly testy s OK2M, kteří jeli na kopec vyzkoušet nový transvertor, věnoval jsem tomu poměrně dost času, ale výsledkem bylo pouze to, že po dosměrování a doladění jsem já je slyšel 59+20dB naprosto krásný čistý signál, věrná modulace, na telegrafu to samé, ale když jsem volal já, tak ani náznak po tom, že by mě slyšeli, zkoušeli ještě nějaké změny na zařízení, ale se stejným výsledkem, takže měli zjevně něco v přijímači špatně, je to ale na dobré cestě, bude další stanice časem. Pak jsem věnoval hodně času Michalovi OK1VM, na 47 GHz ani náznak po signálu, zkoušel i nový maják proti mě pustit, ale nepomohlo to, vyzkoušeli jsme i 24 GHz, ale ani tam nebyl náznak po jakémkoli signálu a to jsme se už dělali oboustranně za 59++, ale bohužel tentokrát díky vzdušné vlhkosti, či problémům se zařízením na Michalově straně to prostě nevyšlo. Bohužel pozdě přišel požadavek od OK1KAD z Klínovce, kdy už bylo vše sbaleno, takže 24GHz, případně další QSO se tentokrát nekonalo.V neděli již mikrovlny QRV nebyly a tak požadavek na QSO od Luďka OK7RB, který je QRV 24/47/76 GHz, vyšel naprázdno, bohužel, své sehrálo i počasí, které tentokrát nevyšlo podle představ, maják na 76 GHz jsem od Edy OK1EM neslyšel a on ode mne také ne, i když tam vyhrával celou sobotu, v sobotu večer přišel déšť, který se nezastavil až do neděle, takže sobota byla jediný den, kdy byly mikrovlny on air .Tolik tedy UHF den rekordů.

432 MHz

135 qso, 31207b, 39 loc., ODX - YU7A, KN05BW,688km

1296 MHz

47 qso, 11396b, 22 loc., ODX - 9A2SB, JN95GM, 640km

24 GHz

2 qso, 208b, 2 loc., ODX - OK1EM, JO60XS, 106km

47 GHz

2 qso, 208b, 2 loc., ODX - OK1EM, JO60XS, 106km

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Pavel OK1DFR

VHF contest - Den Rekordů - září - 2016

Na letošní Den Rekordů vyrazil náš "first operator" již v pátek. Měl původně přijet i další náš člen, ale nepřijel. A tak Pavel zůstal na naší kótě sám, což mu ale nakonec vůbec nevadilo. V klidu sestavil antenu na buňce a protože na přilehlé louce se pásl skot, umístil další antenu na blízkou vodárnu. My ostatní jsme přijeli v sobotu dopoledne a zbývalo již jen vytáhnout hlavní antenu do patřičné výše. Počasí bylo pěkné a vydrželo přiměřeně i po celý závod. V 16 hodin jsem tedy začal prvá spojení, která docela slušně přibývala. Mezitím Vláďa OK1JOC a Pavel OK1APA se snažili připravit pracoviště i pro KV SSB Polní Den, kterého se aktivně pak zúčastnili. Na 2m mne pak vystřídal Pavel OK1DFR , zapojil se i Jirka OK1ICJ a od 3-tí hodiny ráno jsem se pak snažil o spojení na telegrafu. Gastro bylo jako hlavní od Pavla OK1APA, ale ranní snídani - vajíčka na špeku opět připravil Pavel OK1DFR jako svůj majstrštyk hi. Dopoledne jsme se pak u dvoumetrového pracoviště vystřídali všichni, Pavel OK1APA a Vláďa OK1JOC stihli ještě aktivovat Sotu Polínský vrch na KV. Celkové podmínky byly slušné, dařila se spojení směrem SM, UC, YO, YU. Celkové výsledky jsou pak v rubrice Závody, pár fotografií je pak v rubrice Foto. Všem stanicím děkujeme za spojení a určitě se znovu uslyšíme při dalším contestu - UHF v říjnu.

144 MHz

528 qso, 163857b,ODX - YO2YA/p, KN16NH, 846km, 20 DXCC

KV PD SSB

70 QSO

SOTA Polínský vrch

OK/PL-041 16 Qso

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Vláďa OK1IVU

Polní Den - Červenec - 2016

Nejdříve vyrazil Pavel OK1DFR s Bohoušem OK1FJW a sice již v pátek odpoledne kolem 15.00 hod. Když přijeli na Krašov, tak tam nejprve byli sami. A vypadalo to, že to asi tak zůstane až do rána. Pavel začal připravovat dvojče antén na 2m a Bohouš se staral o technické zázemí. Počasí bylo bezvadné, ani horko, ani zima jenom trochu silnější vítr, což je ale nakonec na Krašově normální. Kolen 17.00 hod. dorazil Jirka OK1ZJH a tak byli tři. Krátce po něm pak další Jirka OK7RA. Potom Zdeněk OK3RM a nakonec Luboš OK5KL s přítelkyní Martinou. To už ale den pomalu přecházel v noc a tak pak už jenom seděli u ohně a diskutovali. Nakonec když Pavel se už za tmy chystal zprovoznit zařízení na 2m, tak zjistil, že koaxiální relé nutná pro přepínání směrů zapoměl doma. Tak že následoval výlet k domovu, jelikož zařízení na 2m chtěl připravit ještě večer. No ten večer se nakonec trochu protáhl, a tak šel spát v půl druhé. A pak už bylo ráno. V sobotu jsem pak přijel i já spolu s Václavem OK1CVP. Na Krašově krásně svítilo slunce, ovšem bylo to jen dopoledne, pak se zatáhlo a pršelo celou sobotu a velmi se ochladilo. Záhy pak přijel i Jirka OK1ICJ, Vláďa OK1JOC. Přijel Péťa OK1MFG s Jitkou. Následně nato Pavel OK1APA s dětmi Anitou a Šimonem. Znovu přijel Jirka OK1ZJH a pak Jenda OK9BEN. Od večera předešlého dne byly již smontovány anteny na 2 metry (dvojice DK7ZB) a hlavní antena na boudě pro 2 metry. Pustili jsme se tedy do montáže dvojice anten Yagi na 70 cm a následně vztyčili. Přijel Mirek OK7MA a přivezl čtyřče anten na 23 cm, které jsme rovněž postavili a k tomu pak pracoviště - stan. Antena na dva metry pak byla vysunuta do patřičné výše. A to již byl čas na Polní Den Mládeže, který začala Anita . Na chvíli ji vystřídal bratr Šimon, který si rovněž vedl velmi dobře. U miku pak byla i Jitka, dcera Petra OK1MFG. Během tohoto závodu přijel i Jirka OK1VEC, ale jen smutně konstatoval, že počasí tentokrát moc nepřeje pro velmi krátké kmitočty. Hlavní závod rozjel Luboš OK5KL, kterého jsem pak po dvou hodinách střídal já. Po mně se do vysílání zapojil Pavel OK1DFR následovaný Bohoušem OK1FJW. Návštěvy pokračovaly , objevil se Zdeněk OK1UGE, který vydržel až do půlnoci a rovněž si pěkně zavysílal. Přijela kamarádka Pavla OK1DFR Lenka, ale vybrala si špatný den co se týče počasí a tak k večeru odjela.Před druhou hodinou ráno jsem zasedl k rigu opět já a hned jsem se vrhl na telegrafii. Začaly chodit pěkné stanice z YU, podařilo se qso s YO a UR. Ráno pak přece jenom se ukázalo opět slunce a bylo o něco lépe než v sobotu. Tím se mohlo dostat i na Zdeňka OK3RM a ten spolu s Pavlem OK1DFR mohl se pokoušet o spojení na GHz vlnách, což se podařilo. Závod skončil v 16 hodin a byli jsme rádi, že neprší, že můžeme v poklidu balit anteny a veškeré příslušenství. Celkově se dá říci, že závod byl dobrý, jen to počasí hlavně v sobotu za moc nestálo. Na Krašově tedy byli - OK1DFR, OK1CVP, OK1FJW, OK1MFG, OK1ICJ, OK1IVU, OK1JOC, OK1UGE, OK1VEC, OK1ZJH, OK3RM, OK5KL, OK7MA, OK7RA, OK9BEN. Děkujem všem stanicím za spojení a pohlížíme na další závody v tomto roce.

mapa_qsos

PDM-144 MHz

55 QSO, 12261 bodů, 12 loc., ODX OM0AM, KN18DQ, 680 km
YL Anita 10 a OM Šimon 8

144 MHz

451 QSO, 138603 bodů, 74 loc., ODX YU7ACO, KN05QC, 823 km

432 MHz

140 QSO, 37818 bodů, 43 loc., ODX YT5W, KN04OO, 853 km

1296 MHz

34 QSO, 6193 bodů, 15 loc., ODX HA5KDQ, JN97LN, 505 km

24 GHz

2 QSO, 199 bodů, 2 loc., ODX OK1UFF, JO60XR, 103 km

47 GHz

2 QSO, 151 bodů, 2 loc., ODX OK1UFF, JO60XR, 103 km

Celkově pěkné deváté místo v OK

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Vláďa OK1IVU

Mikrovlnný závod, KV Polní Den - Červen - 2016

O minulém víkendu jsme vyrazili opět do terénu na mikrovlnný závod a spolu s ním u nás již tradiční KV Polní Den. V sobotu dopoledne se nás tedy na Krašově sešla menší tlupa : Jirka OK1ICJ, Véna OK1CVP, Luboš OK5KL, Vláďa OK1JOC, Honza OK9BEN a já. Stavba antén a příprava zařízení proběhla bez problémů. Na KV vztyčil OK1JOC jakýsi jím modifikovaný dipól, který téměř na všech KV pásmech chodil velmi obstojně. Pak následovalo menší rozptýlení v podobě oslavy Jirkových narozenin (OK1ICJ) 73! Na mikrovlnách jsme obsadili již tradičně jedno pásmo a sice 23 cm. Na střeše boudy jsme vztyčili parabolu 1,6m, která spolu s ostatním příslušenstvím, jako například protizávaží a předzesilovač představovala značnou váhu a tak do poslední chvíle nebylo jasno, zda se celá operace zdaří. Nakonec se ale zadařilo a nic nebránilo zahájení provozu. Též jsme vyzkoušeli čtyřče Yagin, které přivezl Mirek OK7MA. Ovšem bez předzesilovače a s delším kabelem byl výsledek samozřejmě horší. Naproti tomu jsou takové antény ale lehčí a skladnější, tak že premiéru budou mít o Polním dnu. V neděli dopoledne pak ještě dorazil Pavel OK1APA. Průběh závodu byl naprosto normální a i počasí až na několik dešťových kapek bylo zcela bez závad. Ovšem v dáli, hlavně směrem na jihovýchod vládly obloze hromy a blesky. V neděli odpoledne pak bylo počasí naprosto ideální pro sbalení všeho zařízení a tak se nám tentokrát ani nechtělo příliš spěchat.

1296 MHz

44 QSO, 9410 bodů, 18 loc., ODX HA5KDQ, JN97LN, 505 km, ale i HB2M ; JN37WB ; 505 km

Krátké Vlny

333 QSO, checklog

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Pavel OK1DFR

II. Subregional - Květen - 2016

Předpověď počasí byla příznivá a tak na tento závod nejprve vyrazil náš předseda Jirka OK1ICJ spolu s Jendou OK9BEN již v pátek. Já spolu s Václavem OK1CVP jsme dorazili v sobotu krátce po desáté hodině. Tam již byl i Jirka OK1ZJH a Luboš OK5KL s přítelkyní. Přijel i Vláďa OK1JOC. Dali jsme se do sestavování anten. Nejdříve tedy antena na dvoumetrové pásmo a následně pak antena na 70 cm. Dorazil i Pavel OK1DFR, který se ujal instalace zařízení. Antena na 2 m tedy vztyčena a bylo uskutečněno zkušební vysílání. Zjistili jsme, že se ale nějak dost vrací výkonu. Mezitím byla rovněž vztyčena antena na 70 cm a i zde byla nalezena závada a sice ta, že odešlo relátko v ovládací skříňce rotátoru. Hodiny ubíhaly a my stále jsme závadu nenašli. Bylo rozhodnuto pro relátko zajet domů a mezitím Jirka OK1ZJH přece jen našel závadu, která se rafinovaně ukryla v krabičce, do které ústilo vyrovnávací vedení. Takže nakonec to bylo pokořeno, relátko bylo dovezeno, ale čas uběhl mezitím tak, že jsme začali asi o hodinu déle, v době kdy už závod probíhal. Rozjel jsem tedy závod na 2 m, 70 cm začal Vláďa OK1JOC. Střídal jsem se pak s Pavlem OK1DFR a Lubošem OK5KL. V noci v ranních hodinách jsem u toho znovu byl, abych si zatelegrafoval, což bylo pěkné, neboť chodily pěkné stanice z YU, S5 a podobně. Dopoledne mne potěšily dvě stanice z SM. Večer v sobotu někteří odjeli domů a tak jsme osaměli na kotě jen v počtu 5 Hamů. Dopoledne v neděli přijel Pavel OK1APA spolu se sedmiletým Šimonem a desetiletou Anitou. Hned si zasedl k zařízení a dařilo se mu vyzobávat německé stanice. Byli jsme rádi, neboť obě děti se aktivně zapojily ke skládání anten, když nás zůstalo jen málo. Po celou dobu foukal nepříjemný vítr, který vše ochlazoval tak, že jsem byl po celou dobu v bundě, ačkoliv sluníčko bylo po celou dobu závodu. Závod pro nás začal se zpožděním, konec vše nakonec napravil. Děkujeme všem co nás zavolali a hledíme kupředu k dalšímu závodu.

145 MHz

387 QSO, 115142 bodů, 72 loc., ODX I6/OM1TM, JN72BD, 875 km

432 MHz

113 QSO,44595 bodů, 11 loc., ODX YT5W, KN04OO, 853 km

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Vláďa OK1IVU

Velikonoční závod - Březen - 2016

Na letošní Velikonoční závod jsme vyrazili v sestavě Jirka OK1ICJ, Vláďa OK1IVU, Luboš OK5KL a já. První se na místo činu dostavili OK1ICJ a OK1IVU, později jsme se přidali já s Lubošem. Počasí bylo výborné, slunce svítilo a bylo poznat, že již má trochu na síle. Pohodu však rušil pouze poněkud silný a nepříjemný vítr. Stavbu antény a přípravu zařízení jsme zvládli vcelku bez problémů a tak nic nebránilo vyjetí do závodu. K poledni se dostavil ještě Pavel OK1APA s dcerou Anitou, kteří připravili zařízení na 70 cm. Celý závod proběhl bez problémů, počet spojení a tempo jejich nárůstu asi odpovídalo tomuto závodu.Odpoledne ještě dorazili Vláďa OK1JOC a Mirek OK7MA.Po skončení hlavního závodu ještě následoval Velikonoční závod dětí, kde za značku OK1OPT bojovala Anita. Zde je třeba poznamenat, že její účast v FM pohárech a Provozních aktivech nese svoje ovoce a tak spojení, která navazovala již měla ráz jisté zručnosti a i dost značné tempo. Po závodě dětí jsme ještě uspořádali klubovou schůzi a poradu nad organizačními záležitostmi do budoucna. Demontáž antén a sbalení zařízení pak proběhlo opět bez problémů.

145 MHz

113 QSO, 21206 bodů, 18 loc., ODX I4BME, JN54QL, 626 km

432 MHz

13 QSO,1342 bodů, 4 loc., ODX DL8DAU, JO40ME, 292 km

Závod dětí

41 qso, 4554 b., ODX OM6NR, JN99TC, 478km, Op. Anita - 10 let

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Pavel OK1DFR

I. Subregional - Březen - 2016

Na letošní první závod sezóny jsme se rozhodli nepouštět se do žádných větších akcí, vzhledem k tomu, že počasí v předcházejícím týdnu bylo přímo otřesné. Bylo tedy rozhodnuto obsadit pouze dvě pásma a to 2m s klasickým zařízením a 70cm pouze se starou dobrou FT847 bez PA, tedy jenom 50 W a jedna anténa. V sobotu před polednem jsme se na kótě „U televize“ (toto není žádný výmysl, ale kopec na kterém se nachází televizní vysílač Krašov je skutečně na některých mapách značen jako kóta 719 m - „U televize“) tedy sešli v sestavě Jirka OK1ICJ, Václav OK1CVP, Jirka OK1ZJH a já. Později se ještě dostavili Vláďa OK1JOC a Luboš OK5KL s Janou. Počasí nebylo nejhorší, mlha a teplota si dva stupně. Z nebe naštěstí nic nepadalo a tak antény a zařízení bylo připraveno v krátké době. Po poledni se též dostavil Fanda OK1PGS, který zaujal stanoviště s autem na louce, kde postavil svoje zařízení na 23 cm. Krátce před začátkem závodu nás ještě navštívila početná delegace dalších členů a příznivců OPT. Péťa OK1MFG s Karlem OK1FKF, Fanda OK1HFP s Oldou z OK1KMU, a Petr OK1IPU. Před vypuknutím vlastního závodu jsme ještě společně oslavili Lubošovo OK5KL narozeniny a pak již v 15.00 vypuklo soutěžní klání. Na 2 m bylo v prvních dvou hodinách soutěžní tempo opravdu dost značné a tak bylo již brzy v deníku téměř 100 QSO. Večer toto tempo ale poněkud polevilo a po půlnoci bylo již značně vlažné. Na 70 cm pak provoz asi tak odpovídal použitému zařízení a anténě. Krátce před půlnocí začalo pršet a déšť brzo přešel ve sněžení, které více či méně vydrželo po celý zbytek noci a ustalo až po ránu. Do čtvrté hodiny ranní vydržel u zařízení Jirka OK1ZJH a na 70 cm pak druhý Jirka OK1ICJ. Nad ránem se pak bouda proměnila v noclehárnu, když se přišel ohřát a natáhnout i Fanda OK1PGS, který v té tobě měl na 23 cm již asi 26 QSO. Ráno jsme další vysílání zahájili asi v sedm hodin, avšak s nevalným úspěchem. Stanic na pásmu bylo poskrovnu, slyšet byly pouze blízké silné stanice, anténa vykazovala výrazně horší SWR a desetiprvková DK7ZB se stala všesměrovou. Příčinou byla vrstva mokrého sněhu, která zněkolikanásobila průměr všech prvků antény. Během nedělního dopoledne pak spojení na obou pásmech přibývala opravdu velice pomalu. Až kolem jedenácté hodiny, kdy krátce vysvitlo slunce a z antén opadal mokrý sníh se situace zlepšila a závod opět nabral tempo. Tečku za závodem pak udělal v poslední minutě Jirka OK1ZJH, spojením s YU7ACO, což byl zároveň na 2m náš ODX. Pásmo 70cm pak bylo plně v režii Jirky OK1ICJ. Těsně po skončení závodu se ještě přehnala krátká sněhová vánice, ale ta už výsledek a závěrečné balení nijak neovlivnila.

145 MHz

299 QSO,81172 bodů, 51 loc., ODX YU7ACO, KN05QC, 823 km

432 MHz

56 QSO, 11655 b. , 22 loc., ODX YU7D, KN05AO , 710 km

Foto v obvyklé rubrice - Foto z akcí

73! Pavel OK1DFR


Zážitky ze závodů roku 2016 jsou v samostatném souboru Závody 2016
Zážitky ze závodů roku 2015 jsou v samostatném souboru Závody 2015
Zážitky ze závodů roku 2014 jsou v samostatném souboru Závody 2014
Zážitky ze závodů roku 2013 jsou v samostatném souboru Závody 2013
Zážitky ze závodů roku 2012 jsou v samostatném souboru Závody 2012
Zážitky ze závodů roku 2011 jsou v samostatném souboru Závody 2011
Zážitky ze závodů roku 2010 jsou v samostatném souboru Závody 2010
Zážitky ze závodů roku 2009 jsou v samostatném souboru Závody 2009
Zážitky ze závodů roku 2008 jsou v samostatném souboru Závody 2008
Zážitky ze závodů roku 2007 jsou v samostatném souboru Závody 2007
ZPĚT DO MENU